وبلاگ

لوله هود فنری و لوله هود پلاستیکی در لوله هود پاسارگاد

لوله هود

این لوله از یک رشته نوار pvc با ضخامت 0.12 و یک مفتول فنری به قطر 1 میلیمتر تشکیل شده است. این مفتول فنری بین نوارهای pvc قرار می گیرد. به این ترتیب خروجی هود به خود سیستم هود متصل می شود و عمل مکش و انتقال هوا از فضای داخل به فضای بیرون صورت می گیرد.

لوله هود

لوله هود (Hood duct) یک لوله خرطومی شکل است که هوایی که توسط هود مکش شده را به فضایی خارج از فضای منزل منتقل می کند. لوله هود در بازه دمایی بین 20- تا 60+ درجه سانتیگراد مقاومت دارد. لوله هود در برابر رطوبت نیز مقاومت مناسبی از خود نشان می دهد. محل خروجی موتور هوا را به دریچه تهویه هوا وصل می کند و از این راه هوای جذب شده را به بیرون انتقال می دهد.

لوله هود

انواع لوله هود استفاده شده در هود ها

انواع لوله هود استفاده شده در هود ها ابزاری کارآمد برای شما می باشد. لوله‌های هود به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول از نوع خرطومی می‌باشند. این مدل لوله هود وظیفه تهویه هوای محیط و پاکسازی را دارد و هوا را از محیط داخل به خارج هدایت می کند. دسته دوم که به آن هود تصفیه هوا نیز می گویند. مدلی است که علاوه بر تهویه و پاک‌سازی محیط، می‌تواند هوای آلوده را از محیط خارج کند و هوای تازه را به محیط وارد نماید. در واقع مانند کانال عمل میکند. این مدل لوله هود با یک تیر دو نشان می زند. هواکش هود علاوه برآن که گرد و غبار و ذرات معلق در هوا و بو را به خود می کشد، از طرفی هوای تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و گرد و غبار را به محیط باز می گرداند. اما لوله هود نوع اول تنها جهت مکش گرد و غبار و بو در محیط مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله هود

همان‌طور که می‌دانید، بهترین لوله هود، باید قدرت مکش بالایی داشته باشد. از کجا قدرت مکش لوله را بسنجیم؟ قدرت مکش را می توان از میزان هوای خارج شده از لوله سنجید.

این محصول با توجه به خصوصیات و ویژگی های متنوعی که دارد با نام های متفاوتی به بازار ارائه می گردد که اگر بخواهیم تعدادی از آنها را نام ببریم می توانیم به موارد رو به رو اشاره کنیم:

  • خرطومی آلومینیومی آکاردئونی یا لوله آکاردئونی
  • لوله خرطومی پلاستیکی
  • لوله هود کامپیوتری
  • لوله هود ضخیم
  • لوله آلومینیومی
  • لوله پلاستیکی
  • لوله فلزی
  • لوله آلومینیومی آکاردئونی

لوله هود

لوله هود خرطومی مکنده

لوله خرطومی مکنده نیز از یک رشته PVC و مفتول فولادی فنری ساخته شده است. لوله خرطومی مکنده دارای تنوع در سایز و متراژ می باشد. این لوله معمولاً در بسته ‌بندی‌های شش متری تولید می شوند و انواع مختلف این لوله هود در محدوده دمایی 20- و 100+ درجه سانتی‌گراد مقاوم می باشند. از جمله مزایای لوله خرطومی مکنده می‌توان به وزن سبک، سطح صیقلی داخل آن، انعطاف‌پذیری بالا، مقاوم در برابر آتش، اسید و نم و رطوبت، عدم پیچ‌خوردگی و … اشاره داشت. از مزایای دیگر لوله خرطومی هود انعطاف پذیر بودن آن است.

لوله هود خرطومی بسیار سبک می باشد و موارد مصرف آن در هود آشپزخانه (هود های زیر کابینتی و شومیه ای ) و هود صنعتی در صورتی که کم بودن میزان فشار است.. می توان انواع آن را به دو دسته خانگی و صنعتی نیز تقسیم نمود. البته دسته بندی دیگری نیز وجود دارد که در پایین تر به آن اشاره می کنیم.

 

لوله هود

لوله هود صنعتی

لوله هود صنعتی در هود آشپزخانه و شومینه استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد لوله‌های هود از دو نوع جنس ساخته شده‌اند. بنابراین لوله هود صنعتی نیز با دو جنس آلومینیومی و پلاستیکی در بازار موجود است.

لوله هود پلاستیکی خانگی

لوله هود خانگی با دو جنس ، لوله هود پلاستیکی و لوله هود آلومینیومی در بازار موجود می‌باشد. لوله هود پلاستیکی در سایزهای ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰ و ۴۵ در بازار موجود است. اگر مشتریان برای کاربرد دیگری به این لوله‌ها احتیاج داشته باشند، متراژ لوله را کوتاه می‌کنند.

لوله هود آکاردئونی

لوله خرطومی آکاردئونی در متراژ مختلف به بازار عرضه می شود. شما می توانید، متناسب با استفاده خود، متراژ مناسب را تهیه کنید، این لوله هود بیشتر در محیط‌هایی با ذرات ریز بالا به کار برده می شوند. این لوله هود از نفوذ مواد به داخل جلوگیری می‌کند و در برابر آتش، اسید، رطوبت و حرارت بالا مقاوم می‌باشد.

 

مزایای لوله هود

لوله های هود در بازه دمایی بین 20- تا 60+ درجه سانتیگراد مقاومت می کند و همچنین در برابر رطوبت نیز مقاومت مناسبی از خود نشان می دهد بنابراین گزینه مناسبی برای استفاده در محیط های مرطوب نیز می باشد. لوله هود در سایزهای 10_12_15_20_25_30_35_40_45 سانتی متر تولید و در شاخه های 6 متری به بازار ارائه می گردند.

لوله هود

قابل ذکر است که سایز بیشتر دریچه های ساختمان ها 10 سانت می باشد. بهترین وضعیتی که لوله هود در آن قرار خواهد داشت، سایز 12 سانت برای خروجی است. نکته قابل ذکر دیگر این می باشد که هرچقدر قطر آن بزرگتر و طول آن کوتاهتر باشد، هود صدای کمتری از خود تولید می کند. صدای لوله هود یکی از موارد دارای حائز هنگام خرید لوله هود خصوصا در مصارف خانگی می باشد.

نصب لوله هود

طریقه نصب لوله هود و لوله بخاری را کارشناسان شرکتی که لوله خرطومی هود خانگی و یا صنعتی را از آنها خرید یا به شما آموزش می دهند و یا خود کارشناسان برایتان نصب می کنند. حتی اگر شخص خریدار تا حدی از دانش کافی جهت نصب آن برخوردار باشد به آسانی و بدون مشکلی میتواند آن را نصب نماید . از شناخته شده ترین و بهترین برند هایی که می توان از آن ها این محصول را خریداری کنید، برندهایی با اعتبار و سابقه و کیفیت کالایی بالا می باشند.

قدرت مکش لوله هود

قدرت مکش لوله هود را می توان از میزان هوای خارج شده از داخل ب خارج فهمید واحد سنجش مکش لوله هود نیز بر حسب متر مکعب می باشد. عواملی نظیر نصب دقیق آن روی سیستم هود، پاکیزگی و عاری از جرم بودن لوله هود، فیلترآن، عدم وجود پرتی و هوادهی در آن میزان قدرت مکش این کانال هوا را افزایش می دهد. در نتیجه به تبع آن کارایی و طول عمر آن نیز افزایش می یابد. باید سعی نمود تا حد اامکان فیلتر هود را پاکیزه و عاری از هر گونه جرم نگه داریم و هر چند وقت یک بار آن را تمیز کنیم.

لوله هود

چه عواملی بر قدرت مکش لوله هود تأثیرگذار است؟

از عواملی که بر روی قدرت مکش لوله هود تاثیر گذار است می توان به نصب دقیق لوله بر روی دستگاه هود توسط کارشناس نصب، تمیز بودن لوله و پاکیزگی فیلتر هود اشاره کرد. بهتر می باشد هرچند وقت یکبار فیلتر هود را از جرم و آلودگی پاک کنید. مهم ترین عامل تاثیر گذار روی مکش لوله هود، عدم هوادهی لوله هود می باشد. عدم هوادهی در میزان قدرت مکش لوله هود تأثیر به سزایی دارد.

مخفی کردن لوله خروجی هود

مخفی کردن لوله خروجی هود، با استفاده از سوفیت یا ستون انجام می گیرد. ساده‌ترین راه برای پوشاندن کاپوت دریچه آشپزخانه استفاده از  یک تخته یا یک ستون می باشد. با قرار دادن تخته‌هایی در سه طرف لوله هود و اتصال این تخته‌های متصل به دیوار، یک سوفیت ایجاد کنید.

بهترین لوله خروجی برای هود

بهترین لوله خروجی برای تخلیه هود، لوله هودی است که از جنس سفت و سخت می‌باشد. تا زمانی که فیلترهای هود خود را تمیز می‌کنید، نیاز به نصب دوباره و همچنین تعمیر ندارد. اکثر لوله‌های سفت و سخت از فولاد هستند که ضد زنگ و با دوام ساخته می‌شوند. لوله‌های سفت و سخت که از جنس آلومینیوم یا پلاستیک ساخته شده‌اند و مقاومت کمتری نسبت به لوله‌های فولادی دارند.

ارتفاع لوله هود

ارتفاع لوله هود در حالت استاندارد برای هود بین ۲۸ تا ۳۶ اینچ از اجاق گاز برای محدوده گاز و برد الکتریکی می باشد. حداقل ارتفاع  ۲۸ اینچ است. اگر لوله هود به اجاق گاز نزدیک ‌تر باشد ممکن است ایجاد خرابی کند. همچنین اگر ارتفاع لوله، بیش از ۳۶ اینچ باشد، به طور کامل هوا را از اجاق گاز شما به خارج هدایت خواهد کرد.

نکاتی در باره خرید لوله هود

در این مقاله، درمورد لوله‌ هودهای مختلفی صحبت کردیم و همچنین ویژگی‌های این لوله‌ها را بررسی نمودیم. گفتیم که ارتفاع لوله هود، پاکیزگی لوله و همین‌طور نصب درست لوله در قدرت مکش آن تأثیر زیادی می گذارد. به طور کلی دو نوع لوله برای هود وجود دارد که یک نوع آن وظیفه تصفیه هوا را برعهده گرفته و نوع دوم که علاوه بر تصفیه هوا، هوای آلوده را خارج و هوای تازه را به داخل محیط وارد می‌کند. پس برای داشتن یک هود خوب علاوه بر جنس و فیلتر هود، عامل دیگری که در مکش و خروجی هوا توسط لوله اهمیت دارد، این است که جنس لوله مرغوب و همچنین از نظر ارتفاع، اندازه استانداردی داشته باشد. پس با دقت در نکات گفته شده خرید ماندگاری خواهید داشت.

لوله هود

قیمت لوله هود

عوامل زیادی بر روی قیمت لوله هود موثر و تاثیر گذار است برخی از این عوامل شامل جنس، زمینه کاربرد، قطر، اندازه وکاربرد آن می باشد.به طور کلی خرید و نصب لوله هود خرطومی هزینه بسیار کم و مناسبی دارد و علاوه بر آن در زمان بسیار کم می توان آن را به آسانی نصب کرد.

قیمت بر اساس اندازه:

لوله هود با اندازه و سایزهای مختلفی در بازار وجود دارد.طبیعی است که هرچه اندازه و سایز بیشتر شود، قیمت هم افزایش داشته باشد. به این دلیل افزایش قیمت داریم چون هرچه لوله هود بزرگ تر باشد از مواد اولیه بیشتری استفاده شده است و در نتیجه قیمت آن بالاتر خواهد داشت. پر کاربرد ترین سایز لوله هود، اندازه 15 سانتی متر است.

قیمیت بر اساس جنس و مدل لوله هود:

یکی از عوامل تاثیر گذار در این زمینه جنس و مدل لوله هود می باشد. لوله هود مدل های متنوعی دارد که از این مدل ها می توانیم به لوله هود خرطومی کامپیوتری یا شفاف، لوله هود آکاردئونی، لوله هود فنری، لوله فویلی آلومینیومی و لوله هود خرطومی پلاستیکی اشاره کرد. هر کدام از این لوله ها با توجه به نوع کاربرد و محیط انتخاب می شوند.

لوله هود
برای لوله هود های صنعتی معمولا از لوله هود های خرطومی استفاده می کنند. البته باید این نکته را در نظر گرفن که برای استفاده صنعتی از لوله هود ها باید آن ها را با استحکام بالاتری ساخت. از این رو برای این که لوله هود خرطومی صنعتی آسیب کمتری ببیند آن را با استحکام بالاتری می سازند. این لوله هودها مقاومت بالاتری نسبت به دیگر مدل ها دارد همچنین عواملی مثل رنگ، ساخت سفارشی و طول آن روی قیمیت تاثیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =